domácí jogurt

Jogurt je základom raňajok v mnohých slovenských domácnostiach a takmer každý nájde aspoň jeden kúsok v chladničke. Dá sa samozrejme použiť aj na marinádu, šalátovú zálievku, pod mäso, základ osviežujúcich smoothie alebo do dezertov.

Nepostrádateľný je napríklad v indickej kuchyni, kedy v kombinácii s korením dodáva jedlu neopakovateľnú chuť. Na jogurtovom základe stojí napr. obľúbený indický pokrm tikka massala (kúsky kuracieho naložené v jogurte a korení) alebo jednoduchý indický dezert lassí (mango rozmixované s jogurtom a korením).

My vám prinášame návod na domáci jogurt - nie je to žiadne veľké umenie. Potrebujete iba potravinársky teplomer, malý kelímok  kvalitného plnotučného jogurtu a čerstvé plnotučné mlieko. Výsledkom budete veľmi príjemne prekvapení. Chuť je veľmi jemná, až smotanová, konzistencia krémová... uvidíte sami.

Mlieko je najlepšie čerstvé, napr. z mliekomatu alebo priamo od kráv. Takto získané mlieko musíte najskôr pasterizovať. Teda zahriať na 85 °C a nechať vychladnúť na teplotu okolo 40 °C. V tejto chvíli do mlieka pridávame jogurtovú kultúru, teda čerstvý jogurt. Na cca pol litra mlieka dajte štyri lyžice jogurtu. Pokiaľ chcete jogurt hustejší, môžete prisypať trochu sušeného mlieka.

Obsah v hrnci rozmiešame a položíme na nejaké teplé miesto. Mlieko by si malo udržať teplotu okolo 40 ° C, celkovo 3-4 hodiny. V zime nám poslúži kúrenie, kachle alebo krb - hrniec môžeme ešte zabaliť do niekoľkých utierok alebo alobalu, aby lepšie držal teplo. Potom hotový jogurt rozlejeme do pohárov a dáme do chladničky.

Pokiaľ už je po vykurovacej sezóne, využijeme rúru. Mlieko s jogurtom prelejeme do nahriatych pohárov, dáme na plech s horúcou vodou a necháme v rúre vyhriatej na spomínaných 40 °C. Výsledok by mal byť opäť hustý jogurt po 3-4 hodinách.

Ak máte radi tučnejšie jogurty, použite ako základ smotanu (10-15 %). Tú z obchodu už nemusíte pasterizovať.

Takto pripravený jogurt nám v chladničke vydrží 3-4 dni. Ak ich dáte do krásnych a štýlových Weckoviek, bude vám chutiť o to viac. K tomu výborné džemy z našej ponuky a ideálne raňajky sú tu.

Je jogurt málo hustý? Na vine môže byť nekvalitný jogurtový základ alebo nestabilná teplota.

Existujú aj recepty, na jogurt „pod perinou“, kedy sa využíva teplo zaizolované klasickou perinou. Výsledok však nebýva vždy dostatočne hustý. Pokiaľ sa vám výroba domáceho jogurtu osvedčí alebo máte veľkú spotrebu, odporúčame nákup jogurtovača, ktorý vám domáci čerstvý jogurt pripraví napríklad cez noc.